معرفی کتاب های ترانه / گزارش

اذهان خلاق...

معرفی چند کتاب ترانه

 

اعتماد به هر مجموعه ای بخاطر نام اثر و یا نویسنده نیست گاهی اوقات بارها کتابی را میخوانیم و دوستش داریم اما نام نویسنده و یا شاعر اثر به ذهن مبارکمان هم خطور نمی کند!

می شود گفت که تخیل تاثیر مثبتی در روند نویسندگی دارد و مطالعه در زمینه های مختلف می تواند کمکی به مخیله ی فرد نویسنده باشد!همه از همین جا شروع کرده اند ؛ یک کاغذ و یک قلم ! تو هم می توانی...

 

سنگریزه » مجموعه شعر، شاعر : نوید محمودی

مجموعه ی شعر نوید محمودی سرشار از سادگی است...سنگریزه !

کار جدید نوید محمودی نوشتن مقدمه ی کتاب به جای تعریف و تمجید و تشکر(کاری که اغلب نویسندگان می کنند) بصورت شعری نو و شرح زندگی خویش است!با خواندن این کار هر انسان حس میکند چقدر ساده نوشته شده !و اینکه اگر او هم فکرش را به کار می انداخت می توانست گوشه ای از آنرا هم بنویسد! اما خب!تمایز کار شاعران با سایر هنرمندان به غیر از" نویسندگان" همین است دیگر!

بازی با واژه ها و چیدنشان بصورت طرح ، شعر نو و نیمایی ، ترانه های کوتاهی که در گوشه کنار کار آورده شده همه نشان از حسی است که در زمان نوشتن داشته است !

سنگریزه در 100 صفحه و توسط انتشارات حک در سال 82 به چاپ رسیده است .

 

طلوع من » گزیده ترانه ها و اشعار ترانه مکرم

این روزها نگاه از دور ترانه سراها به ترانه تکراری شده است !اما ترانه ی مکرم سعی داشته در تمام وادی ها واژه ها را به بند ترانه کشاند.همانطور که از نامش برمی آید زاده شده است برای ترانه سرایی!!پیچیدگی زیادی در ترانه هایش ندارد اما گه گدار دست به ابتکار و کارهایی می زند که شاید در ذهن خواننده نگنجد!گرفته است از کارهایی که در بُعد ها وبندهای تصنیف های قدیمی سروده شده تا کارهایی که عاشقانه لب به اعتراض می گشاید و گاهی التماس و خواهش!!

توصیف تنگناهای اجتماعی شاید برای جوانانی که به تازگی وارد وادی ترانه شده اند سخت باشد...ترانه مکرم با وجود جوانی اما با وجود تجربیاتی که در طی سالها کسب کرده از تمام مکتب ها می نویسد.

بد نیست بدانید ترانه مکرم لیسانس مترجمی زبان انگلیسی است.کاری که در اغلب مواقع انجام میدهد ترجمه ی آثار ادبی انگلستان است...همین است که دیدش را وسعت بخشیده و از تمام موضوعات اجتماعی و شخصی می نویسد.

طلوع من در 104 صفحه و توسط نشر شانی در سال 87 به چاپ رسیده است.

 

تور خالی » ترانه های نیما ایمانی

با گذشت زمان هر چه تجربه کسب کنی ، نوشته هایت جذاب تر و خواندنی تر می شود.این را می شود در آثار ایمانی حس کرد.او هم کار نویی کرده که گفتنش از لطف و زیبایی اش نمی کاهد.

فریاد می زند!نوشته هایی که فقط از معشوق می گویند و به تعبیری جان شاعرند!توجه کرده اید؟!...همه ی شعرا می گویند ترانه هایشان نیمی از جانشان است!و وای به حال وقتی که اجرا شوند...آنوقت است که می شود گل سرسبد ترانه هایش!

تمام ترانه ها از خاطره ای ساخته می شوند و خود نیز خاطره سازند...حال چه برای شاعر و چه مخاطبین.کارهای ایمانی آنطور که از نگاه من برمی آید بیشتر در وادی عاشقانه ای خالص و گاه بنا به سفارش مذهبی نوشته است.

اما این کتاب به دو بخش تقسیم شده....دفتر اول ترانه های اول و ابتدایی اوست که ساده است و به دل می نشینند با سایر ایرادهایش.انضمام تمام ترانه هایش دو خطی است که خاطره هایش را گنجانیده و یا توضیح مختصری است.

دفتر دوم ماحصل تجربیات گذشته است که به سادگی و روانی انگاشته شده است.

این کتاب در 132 صفحه و توسط انتشارات شانی در سال 87 به چاپ رسیده است.

 

 

 

پاهای من ، کفشای تو !! » مجموعه ترانه های مجید صالحی

مجموعه ترانه هایش جذاب و خواندنی است ! اما نکته ای که توجهم را جلب می کند این است که شاعر ِ این ترانه ها گاهی دچار دوگانگی بوده است!دو گانگی؟؟!بدین منظور که گاه از معشوق می نالد و گاه او را آنچنان می ستاید که انگار خدای روی زمین است!البته اندک ترانه هایش اینگونه است.

ترانه هایش را میتوان همانگونه که به شخص یا شیء نسبت داده شده ،درک کرد.مثال این ترانه "چیزایی که نداری" است که به بهروز وثوقی نسبت داده شده...میتوان حس کرد که این ترانه پس از دیدن فیلم نوشته شده است که بهروز نقش اول آنرا بازی کرده است.کار جالبی است که اگر ترانه سراها درکش کنند انجامش خواهند داد،مثل توصیف احساسی که پس از شنیدن متن،دیدن فیلم،و... بهمان دست می دهد.

این مجموعه توسط نشر شانی و در 133 صفحه در سال 86 چاپ شده است.

 

زیبای اساطیری » مجموعه ترانه های نیلوفر لاری پور

گزیده ای از ترانه های اجرا شده و اجرا نشده ی انتخابی ِ نیلوفر لاری پور است!گاهی اوقات در کتب نام آشنایان دنبال ترانه ای می گردیم که خاطره ساز بوده...کارهای وی از همین دست است.کسانی که نامش برایتان آشنا نیست کتاب یا کتابهایش را میخوانید تا سبک کاری نویسنده ی اثر را بشناسید...اما کارهای لاریپور شنیده شده و مورد پسند همگان است.زبان عامیانه و همدلی شاعر با مخاطب نیز از ویژگیهای ترانه های اوست.

این مجموعه توسط نشر شانی و در 102 صفحه به چاپ رسیده است.این دومین کتاب لاریپور است که در نمایشگاه کتاب 88 عرضه میشود.

 

از لاله زار تا جمهوری » به سعی مهدی موسوی

برشی از ترانه های ترانه سرایان ! اینجا می توانید آثار ترانه سراها را شناسایی کنید!!

گاهی اوقات تکرار تک اثری که از یک ترانه سرا شنیده می شود و مورد توجه قرار می گیرد اثر ویژه ای در فروش کار دارد.به خصوص وقتی بصورت شنیداری ضبط شده باشد.خواندن کار یک طرف است و داشتن چند اثر از ترانه سرای کار یک طرف.این مورد بستگی به ذوق خواننده یا شنونده ی کار دارد.بیشتر اوقات اتفاق می افتد وقتی تک اثری از شاعری موفق می شود میل دارید آنرا جایی بنویسید یا شاید هم بگویید کاش خودم می گفتم!چاپ اول این مجموعه با حذفیاتی روبرو شد و پس از آن چاپ دوم مجموعه در نمایشگاه کتاب در معرض دید عموم قرار گرفت.

این مجموعه توسط نشر شانی در 162 صفحه در سال 87 به چاپ رسیده است.

 

سجده های سر به هوا » غزلواره های سید حسین متولیان

 

با تمام سادگی اش به دل می نشیند.اثری که نتیجه شب بیداری و خون دل خوردن باشد مطمئنا" خواندنی است!این را خودش در مقدمه ی کار نوشته است.با خواندن کارهای متولیان میشود به این نتیجه رسید که هنوز هم میتوان با الهام گرفتن از سایر آثاری که خوانده ایم و خواهیم خواند تک اثری ماندگار آفرید.

این کتاب در 89 صفحه توسط انتشارات شانی در سال 88 به چاپ رسیده است.

 

ذهن خلاق همیشه بدنبال سوژه هاییست که اذیتت می کنند تا من و شما درباره شان بنویسیم.شروع کنید...همین حالا...

 

 

تهیه و تنظیم : کتایون نوائی

 

/ 0 نظر / 17 بازدید