دشوارترین ریاضت ها

 گاهی گداری که بی قرار می شوم و اصطلاحاً سردم می شود"چند نامه به شاعری جوان " اثر ریلکه نویسنده ی آلمانی را می خوانم و دقیقاً زمان ناکامی و وقتی درونم به انفجار نزدیک می شود دستم را می گیرد.نمی دانم چه جادویی در این متن نهفته است که مرا تسخیر می کند، آرامم می کند و پدرانه چگونه زیستن را به من می آموزد:

 

« عشق نیز خوش ست زیرا که دشوار است. عشق آدمی به آدمی دیگر شاید برای هر یک از ما دشوار ترین ریاضت ها باشد. عشق بزرگترین جلوه ی ذات ماست و عملی نهایی است که همه ی اعمال دیگر برای تدارک آن ست. بهمین سبب جوانان که در همه چیز تازه کارند شیوه ی عاشقی را نمی دانند و باید آن را بیاموزند. پس با تمام قوای خویش که در دل منزوی و پر اضطرابشان گرد آمده به آموختن عاشقی می پردازند. چون دوران شاگردی همیشه محدود و مقید است عشق نیز برای عاشق تا دیر زمانی، و شاید تا میانه های عمر، خلوتی ژرف و بیکران خواهد بود. عشق آن نیست که از همان آغاز به وصل بینجامد. ( از اجتماع دو وجود که ناقص و نارسا هستند و هنوز نمی توانند به خود قائم باشند چه نتیجه ای حاصل می شود؟)»

 

البته مناسبات اجتماعی و مرسوم و خلقیات دست و پاگیر هم چوبی می شود لای چرخ دلدادگی و نمی گذارد دنیا بر روال میل بگردد. بیهوده نیست که به آنان دوستشان می دارم می سپرم این کتاب را بخوانند مخصوصاً با ترجمه ی پرویز ناتل خانلری :

 

« خطای بزرگ و دائمی جوانان در این جاست که تا عشق بر ایشان استیلا یافت کام می جویند زیرا که نا شکیبی در طبع ایشان است و آن گاه که هنوز روانشان پریشان و ناقص و بی انتظام است خود را در آغوش یکدیگر می افکنند.

البته بیشتر مردم همیشه در همین مرحله خواهند ماند و سر انجام به خطای خود گرفتار می شوند. آنگاه می کوشند که با عقل و تدبیر خویش وضع را اصلاح کنند. هر چند خود از روی طبع می دانند که مشکل عشق را مانند مسائل دیگر، با قانونی کلی که در همه ی موارد صدق کند حل نمی توان کرد ... »

 

 

   

پی نوشت :

متون داخل گیومه بخش هایی از نامه ی هفتم از کتاب چند نامه به شاعری جوان اثر راینر ماریا ریلکه است.

/ 92 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابک شمس ناتری

سلام از وبلاگ " ناتر بهشت کوهستان " دیدن کنید. www.naterej.blogfa.com اگر محبت کنید و در پستهای مورد علاقه تان در این وبلاگ نظرات و پیشنهادات خود را ارائه نمایید، کمک شایانی در راه ارتقا و اعتلای این وبلاگ کرده اید. می خواهم ببینم که ذائقه های مختلف چه نوع تفکراتی را می پسندند. پس لطفا در پستی که مورد نظرتان هست کامنت بگذارید.

باران

کاش همه ی انسان ها در حقیقت شاعربودندتادرواقعیت

اويس باكفايت

با عرض سلام خدمت شما هنرمند عزيز و توانمند لطفا به وبلاگ من كه درباره شهرستان خواف ((در خراسان رضوي )) است سر بزنيد. وبلاگ من از مشهورترين وبلاگ ها در زمينه معرفي شهرم است... شهر خواف معروف است به ديار ميراث هاي ماندگار* با اطلاعي كه از مطالب وبلاگم به دستتان خواهد آمد ممنون ميشم اگه زحمت سرودن يك شعر نه چندان طولاني را درباره ي **وصف اين شهرستان** يا درباره** آثار و نگهداري از آنها** بكشيد. مطمئن باشيد نتايج زحمت شما بي هدر نخواهد ماند و حتما با اسم خودشما هنرمند عزيز در وبلاگم ثبت خواهد شد. *** اگه خواستار تبادل لينك هم بوديد حتما در وبلاگم ذكر كنيد*** ممنون رد پاي مهرباني شما در وبلاگم خاليست

شقایق

مطالب خیلی زیباوجالب هستند.کتابی که مطلب روازش نوشته بودید"نامه هایی به شاعری جوان"سرچ کردم نتونستم پیداکنم.کجامیتونم پیداش کنم.

محمد حمیدی

سلام دوست شاعر با یک ترانه بروزم ومنتظر نقد سبز شما [گل]

صابر ساده

سلام.در آستانه چاپ کتاب دوم لیلا کردبچه با نقدی بر یکی از اشعار مجموعه ی اول ایشان به روز هستم.منتظر نظر شما.امید که بتوانیم با هم همکاری داشته باشیم.صابر ساده یا علی

سید علیرضا رئیسی

با سلام و عرض ادب و احترام یک دنیا [لبخند] و یک دسته [گل] برای شما از خداوند متعال مسئلت میکنم نظر ارزشمند شما تاثیر بسزائی در بهبود نوشته هایم خواهد داشت لطفا دریغ نفرمائید ارادتمند رئیسی گرگانی

فرهنگخانه

از امروز آخرین دیدار با خسرو شکیبایی http://www.farhangkhane.ir/artistic/24575-1390-11-25-11-08-08.html