مریم اسدی / گفتگو

دنیای ترانه

گفتگو با مریم اسدی ترانه سرا

 

عمویش را خیلی دوست داشت و وقتی او به مسافرت رفت دلش می خواست دلتنگی هایش را بنویسید زیرا از دوری عمو بسیار غمگین بود اگرچه مریم اسدی فقط هشت سال بیشتر نداشت اما نوشت و این بهانه ای شد تا شروع به نوشتن کند.

"فردا آغاز دیگری است " رمان اول اوست که درسن هفده سالگی منتشرشد .و بعد از آن  دو رمان دیگر منتشر کرد "رز" و "آرامش" ، البته آنطور که خودش میگوید داستان نویسی را تنها یک شروع میدانست و آن را پایان کارنامه ی هنریش نمیدانست . و به دنبال  چیز دیگری بود . نزدیکتر، حسی ترو پرصداتر .

بعدها به سراغ داستان کوتاه و شعر سپید رفت . این در حالی بود که او هنوز هم داستان را پایان همه چیز نمیدانست . در نهایت پاییز82  فرا رسید و او با نوشتن چند ترانه وارد دنیایی جدید با خصوصیات خاص خودش شد . دنیای ترانه .

گفتگو با مریم اسدی . ( نویسنده وترانه سرا )

 

ü     سلام خانم اسدی چه طور ترانه سرا شدید؟

سلام ، از آنجایی که من آدم عجولی هستم و دوست دارم خیلی زود نتیجه ی کارم را ببینم از نوشتن رمان دست کشیدم و بعد از تجربه ی نوشتن داستان کوتاه که از نظر خیلی ها موفقیت خوبی را کسب کرده بودم و اگر ادامه می دادم به مقصد خوبی می رسیدم ، شعر سپید گفتم. اما دریکی از شبهای  پائیز 82 با خودم گفتم چرا ترانه نگویم و در همان شب سه ترانه نوشتم که از لحاظ تکنیکی مشکل نداشت چون وزن و قافیه را می شناختم ولی از لحاظ مضمون نزدیک به ترانه نبود .

 

ü     از سیرحرکتی تان برایمان بگویید، چرا بعد از نوشتن رمان و داستان کوتاه و شعر سپید رو به ترانه آوردید؟

نوشتن رمان زمان بسیاری را از من می گرفت من دوست داشتم که کاری را که انجام میدهم خیلی زود وارد بازار شود و تاثیرش برمخاطبان را ببینم و همچنین رمان های نویسندگان بزرگی همچون محمود دولت آبادی و احمد محمود را که میخواندم تصور میکردم هیچوقت نمی توانم مانند اینها بنویسم و به تجارب زیادی نیاز دارم تا بتوانم یک هزارم دولت آبادی بنویسم، به همین دلیل و به علت عجول بودنم سراغ داستان کوتاه رفتم ،وقتی کتاب داستان کوتاهم چاپ شد خیلی از دوستان تشویقم کردند و میگفتند میتوانی موفق شوی و در این عرصه به مقاصد خوبی میرسی اما با آغاز ترانه سرایی ام به این نتیجه رسیدم که چیزی که دنبالش میگردم نه در شعر سپید است و نه در داستان،بلکه در ترانه است به همین خاطر ترانه را بصورت جدی و حرفه ای دنبال کردم.

 

ü     فکر نمی کنید زرق و برق بازار باعث این حس در شما شد؟

درست است شاید اگر ترانه ای که می نوشتم هیچوقت اجرا نمی شد ، من هم اینطور جدی به ترانه فکر نمی کردم اینکه روی ترانه ملودی می آید و پخش می شود ومردم گوش می دهند و زمزمه پذیر می شود خیلی لذت بخش است.

 

ü     تا به حال با کدام خواننده ها کار کرده اید؟

اولین بارسال 83به صورت حرفه ای با ایمان شاهی و فولاد امیری (فصل سفر) کارکردم و تا به حال با حامی، مانی رهنما،مازیار عصری،وحید حاجی تبار، بابک جهان بخش، مهدی رضوان، روزبه نعمت اللهی، مرتضی مفرحی، رضا تصویری، پوریا ساوچی و یک کار با ناصر عبداللهی داشتم که خیلی دوست دارم در آلبومی که قرار است در آثارش منتشر شود ترانه ی من هم باشد وهمچنین با  خیلی از خواننده های دیگرکار کرده ام  که متاسفانه حضور ذهن ندارم تا اسامی آنها را برایتان بگویم.

 

ü     از ناصر عبداللهی و بابک بیات بگویید؟

ناصر عبداللهی یکی از با اخلاق ترین خوانندگان بود،بابک بیات عزیز هم که بسیار مهربان بودند و من علاقه زیادی به ایشان داشتم.

 

ü     و با کدام آهنگسازها؟

با تورج شعبان خوانی که از همکاری با ایشان بسیار راضی هستم و با امیر عباس حسن زاده، مازیارعطاریان، مرتضی شفیع و ...

 

ü     کدام ترانه تان را بیشتر دوست دارید؟

کاری در آلبوم آرشام با شروع (میگی عاشقم شدی خدا کنه ... کی دلش می یاد با تو بد تا کنه )

که موسیقی اش را سیروان خسروی ساخته بود این کار را خیلی دوست دارم و بعد از آن خیلی ها به من میگفتند برایمان ترانه ای مثل ترانه ی آرشام بگو.

 

ü     استقبال مخاطبان برای شما چقدر مهم است؟

من همیشه به سلیقه ی مردم فکر میکنم و اینکه ترانه ای راکه می خواهم از ذهنم بر کاغذ پیاده کنم محصولی باشد که هم  به اثر خودم لطمه نخورد هم سلیقه ی مخاطب برآورده شود . مخاطب عام برای من خیلی مهم است، سعی میکنم شعری پرمحتوا و در عین حال راحت بنویسم .

 

ü     به نظر شما ترانه ای که برای ملودی نوشته شود بهتر است یا ترانه ای که رویش ملودی بیاید؟

من فکرمیکنم ترانه را بنویسیم و برایش ملودی ساخته شود بهتر است زیرا ترانه سرا آزادی بیشتری دارد و برای ملودی ترانه نوشتن کارسختی است.یکی از دوستان از من خواست براساس ملودی اش ترانه ای بنویسم با مضمون باران من باید هم به باران فکر میکردم و هم به ملودی آن هم  ملودی که برروی یک وزن ثابت هم حرکت نمی کرد آنقدربه گوش کردم تا ارتباط برقرار کردم و ترانه ی خوبی هم گفتم و یکی از کارهای موفق من شد .

 

ü     از موسسه ای که به تازگی تاسیس کرده اید برایمان بگویید ، از همکارانتان در این موسسه ، منظورم بابک صحرایی ، حامی ، استاد شعبانخوانی و ... هستند ؟

ما در این موسسه،سعی کرده ایم با افراد با تجربه همچون مانی رهنما، داریوش تقی پور آن اسامی که شما فرمودید و همینطورکسانی که در موسیقی موجه هستند کارکنیم و کاری با ترانه ی خوب، آهنگ و تنظیم خوب ارائه دهیم ، هدف ما از تاسیس موسسه ارائه ی اثری خوب به مخاطبان و بالابردن سطح سلیقه ی آنان است.

 

 

 

ü     انتظار شما از فعالان عرصه ی مطبوعات چیست؟

من انتظار خاصی ندارم فقط اینکه اگر خصومتی با کسی دارند تمام سعیشان را بکنند تا این خصومت برنوشته هایشان تاثیر نگذارد و دشمنی های بچگانه را وارد کارشان نکنند.

 

 

 

ü     رابطه تان با وزارت ارشاد چگونه است؟

بسیار خوب، همین جا ازوزرات ارشاد و بالاخص از شورای شعر که بسیار خوب کار می کنند تشکر می کنم زیرا سختگیری بی جا نمی کنند و تمام سختگیریشان بجا است واگر این ممیزی ها جاهای دیگر هم بود موسیقی ما وضعیتش بهتر از این می شد.

 

ü     اوقات فراغتتان را چگونه می گذارانید و چه هنرهایی غیر از ترانه را دنبال می کنید؟

حدود 4 سال است که تمبک می زنم و علاقه ی زیادی به تمبک دارم، یک سال پیش میخواستم تدریس کنم اما به دلیل اینکه بصورت جدی ترانه را دنبال کردم این موقعیت پیش نیامد و در تمبک شاگرد و استادان خوبی همچون بهمن رجبی، گنجه ای، کامکار، بودم. مدرک کتابت ممتاز و نستعلیق عالی را از انجمن خوش نویسان دارم. خیلی کتاب شعر میخوانم از فروغ و شاملو گرفته تا شاعران گمنام غزل های فاضل نظری را هم خیلی دوست دارم و به نظرمن شاعر با لیاقتی است و آینده ی خوبی دارد .

 

ü     به مسافرت هم میروید؟

خیلی اهل سفرنیستم ، اگر پیش بیاید شمال می روم. اما ترجیح می دهم بیشتر در خانه باشم.

 

ü     درحال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

چند هفته ی پیش آغاز همکاری من با سعید شهروز بود اما هنوز جدی نشده است.

مازیار عصری نیز چند ترانه ام را انتخاب کرده است.

 

ü     نظرتان نسبت به شبکه های ماهواره ای و پخش کلیپ ها در این شبکه ها چیست؟

متاسفانه به دلیل اینکه دراین شبکه ها ممیزی وجود ندارد هرکلیپی پخش می شود کلیپی با ترانه ی ضعیف و همینطور خواننده ای ضعیف پخش این کارها به شدت به موسیقی لطمه می زند.

 

ü     آینده ی موسیقی پاپ را درکشور

/ 0 نظر / 7 بازدید