سرگذشت ترانه / گزارش

سرگذشت ترانه

سرگذشت مختصری از تاریخچه خانه ترانه

 اولین جلسات رسمی ترانه و ترانه سرایان با عنوان خانه ی ترانه سرایان ایران به‌همراه زمزمه‌های ابتدایی احیای موسیقی پاپ و چند سال بعد از تثبیت نسبی فضای موسیقی پاپ ححوالی سالهای 79 و 80 در تهران شکل گرفت . جلسات ابتدایی با حضور ترانه سرایان نامی ایران در آن دوره که عموماً متأثر از جریانهای رایج شعری بود هر هفته با استقبال قابل توجهی از جانب مخاطبان و علاقه مندان و ترانه سرایان جوان مواجه می‌شد. اما این نهال جوان و نورس تاب مقابله با بیماریهای اطراف را نداشت و چندی نگذشت که به انحطاط کشیده و در نهایت تعطیل شد.

بعد از تعطیلی جلسات اعضای این انجمن در صدد ایجاد جلساتی مشابه برآمدند.

خانه ترانه مهر نیز یکی از این جلسات ترانه سرایی می‌باشد که دقیقا بعد از گذشت چند ماه از انحلال خانه ترانة شفق با همیاری و تلاش بی وقفه ی محمدرضا حبیبی و علاقه‌مندان ترانه و ترانه سرایی ادامه دهندة راهی شد که به دلایل غیرهنری بی‌سرانجام مانده بود.

نوشین صفا، حامد سیفی پور، نادر بختیاری، علیرضا بندری، مرجان حدادیان پورافشین سیاهپوش ، مهدی استخر، نیما ایمانی، مهدی موسوی و ... شکل گیری این جلسات و تداوم آن را یاری‌گر بودند.

پیوند عمیق بین موسیقی و ترانه و آمیختگی ماهوی این‌دو باهم دلیلی شد در برگزاری جلساتی همراه با موسیقی زنده پاپ. و همینطور نیاز ترانه سرایان برآن داشت تا جلسات کارگاهی ترانه را در کنار جلسات هفتگی برگزار کنند. ایجاد وبلاگ اختصاصی انجمن با آدرس    www.taraneyemehr.blogfa.com  

با همیاری امیر پیرنهان و صدور کارتهای عضویت با تلاش نیما ایمانی در جهت هرچه با نظم‌تر برگزارشدن جلسات صورت پذیرفت که ثمرة این تلاشها را می شود، در بهبود روزافزون آثار ترانه سرایان جوان شاهد بود. (جوانانی چون، حامد جلیلی، آزیتا بختیاری، فاطمه جعفرپور، سهیلا محمدخانی).

هیات مدیره ی پنج نفرة خانه ترانه‌مهر متشکل از محمدرضا حبیبی، مهدی موسوی، نیما ایمانی، امیر پیرنهان و نوشین صفا توانستند اولین جلسه ی مداوم و منسجم ترانه را در دوره‌ای به‌وجود آورند که انجمن‌های ترانه و حتی شعر روزبه‌روز به سمت رکود و سکون پیش می‌روند.

 

خانه ترانه مهر

 

این نکته را می‌توان در آثار قرائت شده توسط ترانه سرایان به نامی‌چون، اکبرآزاد، عبدالجبارکاکایی، رسول یونان، علیرضا راهب، ترانه مکرم، افشین سیاه پوش، افشین مقدم، رها شایان ، شایا تجلی و... دید.

  تفاوت در نگرش و شیوه ی ادارة جلسات باعث به وجود آمدن رویکردی متفاوت تر از جلسات رایج ترانه در ترانه ی مهرشد. بدین ترتیب که به ترانه از آن لحاظ نگاه می‌شود که ترانه است، کلامی که باید عمومیّت یابد و قابلیّت زمزمه پذیری داشته باشد.

من تاثیر جلسات ترانه ی مهر را در چشمها نوجوانی دیدم که برای اولین بار پا به جلسه ی ترانه ی مهر گذاشت و با شنیدن ترانه  ی ترانه سرایان مراحل موفقیت را یکی پ از دیگری طی کرد و امروز ما او را می‌شناسیم و در آینده تمام مردم ایران .

 

برای اینکه بیشتر با جلسه ی ترانه ی مهر و شیوه ی اداره ی آن آشنا شوید به جلسه ی این هفته ی خانه ی مهر رفتیم با هم در صمیت موجود در جلسة این هفته شریک  شویم  امید است مورد توجه شما قرارگیرد.

 

 

 

 

روز دوشنبه 16 بهمن ماه ٨٥ خانه ترانه مهر  .این هفته  ترانه خوانی با مضامین عاشورایی

 

ترانه سرایان و شاعران همچون گذشته با حضور پرشور خود محفل ما را گرم کردند و آنچنان با کلام خود سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام و صحرای کربلا را به وصف کشیدند که اشک در چشمان حاضرین حلقه می زد و همچنین دیگر ترانه سرایان از انقلاب و از جانفشانی شهدای انقلاب می خواندند که گویی در آن زمان سیر می کنی.

نادر بختیاری مثل همیشه با آن لحن حماسی و قدرتمندش این بار در وصف سالار شهیدان امام حسین علیه السلام و علمدار کربلا حضرت عباس شعر خواند .

 

علیرضا راهب

 

علیرضا راهب با آن آرامش همیشگی در لحن و کلامش با اشعاری بسیار زیبا از کربلا می گفت:

 

 

از روی رویش دانه های خون می خوانند

 ما را به ترانه های خون می خوانند

 

سرمنزل کوک فوج خورشید اینجاست

 آنجا که ترانه های خون می خوانند

 

بزم و سفر و ستاره را می بینی

 این آیه ی بی کناره را می بینی

 

امروز نگاه را از او سیر کنید

 فردا تن پاره پاره را می بینید

 

انگار قد فلک دوتا افتاد دست

 از پیکر عشق سرجدا افتادست

 

صبح است که پر گرفته از مطلع خون

 خورشید به خاک کربلا افتادست

 

تا چشم به قامت تو می دوزد آب

 مردی و نژادگی می آموزد آب

 

ای میر سپاه تشنه لب ها عباس

 درآرزوی لب تو می سوزد آب .

 

(علیرضا راهب)

 

علیرضا آذر

 

 

علیرضا آذر نیز با آن طنین پر از احساسش در وصف شهدای کربلا اشعاری را خواند .

امیر پیرنهان ، عزیزیان ، نیما ایمانی ، افسان دلبر ، نیما کوکلانی ، نرگس خلیلی ، سیاوش بابایی و ... هریک با کلامشان از عاشورا ترانه هایی را خواندند و محفل ما را با نور کلامشان منور کردند .

 

امیر پیرنهان

 

وقتی بابا میخواست بره کربلا دیدم دلم داره براش تنگ میشه

وقتی میپرسیدم واسه چی میری میگفت اخه بازم داره جنگ میشه

/ 0 نظر / 16 بازدید